تفاوت آیلتس و تافل

تفاوت آیلتس و تافل

امروزه “برند”ها  یا نام های تجاری ، یکی از اصلی ترین ارکان انتخاب مشتریان بالقوه در انتخاب گزینه های ارائه دهنده محصولی مشابه می باشند . این رقابت که در انواع مجموعه های تولید کننده وسایل نقلیه ، لوازم خانگی یا صوتی و تصویری ، ادوات کامپیوتری و سخت افزارهای هوشمند ، پوشاک ، خوراکی و مجموعه های خدماتی مانند انواع بانک ها ، بیمه ها ، اپراتورهای تلفن همراه ، شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی و … رواج یافته است ، به سامانه های ارائه دهنده مدرک زبان انگلیسی نیز کشیده شده است . اگرچه فردی که به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشد ، از دو برند مطرح زمینه فوق – آیلتس و تافل – نمره قابل قبولی کسب می کند ، اما تفاوت هایی در روند این دو آزمون وجود دارد که سبب گرایش داوطلبین به سمت یکی از آن ها شده و آن را گزینه اصلح می داند ؛ تفاوت هایی که در این مقاله به آن ها پرداخته خواهد شد.

1-تفاوت در ساختار آزمون

آزمون  IELTSدر دو ماژول عمومی و آکادمیک و در 4 قسمت Listening ،Reading  ، Writing و Speaking به بررسی سطح کیفی داوطلبین خود می پردازد ، در حالی که آزمون تافل در دو زیر گروه Pbt و Ibt (کاغذی و اینترنتی) ، در کنار Listening Comprehension ،  Reading  Comprehensionو  Structure and Languageکه به سنجش توانایی های شنیداری ، دیداری (خواندن) و دانش گرامری متقاضی می پردازد ، طی زمانی نیم ساعته و با درخواست نگارش مطلبی حول موضوعی مشخص به بررسی توانایی های تحریری داوطلب اهتمام می ورزد . از همین جا می توان دریافت که آزمون تافل فاقد مرحله ای برای سنجش قدرت تکلم و لهجه فرد می باشد ، که این عامل برای افرادی با Accent ضعیف مطلوبتر است ، اما از سویی دیگر دارای بخش جداگانه ای برای سنجش تسلط به گرامر می باشد ، بخشی که در آزمون آیلتس در قالب 4 مهارت موجود مستتر شده است . ناگفته نماند که در سال های اخیر آزمون سخنوری یا  Speaking در تافل اینترنتی گنجانده شده است .

2-تفاوت در نحوه ارزیابی

در آزمون IELTS ، هر بخش دارای 9 نمره می باشد که نمرات بدست آمده در هریک با یکدیگر جمع شده ، به 4 تقسیم می شوند و معدل نهایی تحت قوانین مشخصی (که در مقالات مرتبط توضیح داده شده است) محاسبه می گردد . بدیهیست که میانگین این نمرات از 0 کمتر نشده و از 9 نیز فراتر نمی رود . این در حالیست که تافل با در نظر گرفتن 40 نمره برای هر مهارت در Ibt ، نمره نهایی خود را از 120 نمره تعریف می کند . لازم به ذکر است که طی تبدیل نمرات انجام گرفته ، نمره 5 آیلتس با نمره 40 Ibt هم ارز بوده و به همین ترتیب نمره 8 IELTS با نمره 120 آزمون دیگر برابری می کند ، در نتیجه می توان نتیجه گیری کرد که سخت گیری آیلتس برای شناسایی برترین ها بیشتر می باشد .

3-اعتبار در مجامع بین المللی

همانطور که می دانید خواستگاه IELTS دانشگاه کمبریج و شورای فرهنگی انگلستان به عنوان نهادهایی بریتانیایی بوده است و خواستگاه تافل نیز ETS آمریکا می باشد . این تفاوت باعث شده است تا با نگاهی بومی سازی ، IELTS بر روی ریشه های  “بریتیش” خود اتکا کند و تافل نیز به عنوان آزمونی “آمریکن ” به جهانیان معرفی شود ؛ این در حالیست که آیلتس پا را از این هم فراتر گذاشته و به لهجه بومی خود بسنده نکرده است ، در نتیجه هر داوطلبی با هر لهجه ای توانایی اخذ نمره ای قابل قبول در آن را دارد ، در حالی که تافل با حفظ کلیشه های قدیمی خود ، تنها افرادی با لهجه آمریکایی را واجد کسب نمره ای خوب می داند . این عامل سبب می شود تا به عنوان مثال یک ایرلندی با زبان مادری انگلیسی ، بواسطه نداشتن لهجه ای آمریکن از کسب نمره ای خوب باز بماند . این ضعف بزرگ تافل سبب شده است تا اندکی از رقیب قدرتمند خود بازمانده و تمایل زبان آموزان در کسب IELTS بیشتر شود .

4-تفاوت اعتبار این دو مدرک در محافل آکادمیک

نمی توان این واقعیت را انکار کرد که بهترین دانشگاه های دنیا در ایالات متحده آمریکا واقعند . این جاذبه سبب شده است تا دانشمندان و محققان زیادی از سراسر دنیا تمایلی وصف ناپذیر برای حضور در این کشور داشته باشند . دانشگاه های آمریکا ، مدرک بومی خود را به عنوان مدرک اصلی شناسایی میزان مهارت های زبان انگلیسی می شناسند ، پس تافل از اولویت بالاتری از سایر رقبا برخوردار است ، اما در منوی مدارک مورد نیاز برای زبان انگلیسی به هنگام ثبت نام در این دانشگاه ها ، در بندی نیز از مدارک مشابه و هم اعتبار یاد شده است که به طور مشخص به آیلتس اشاره می کند . این در حالیست که مدرک IELTS به دلیل گستردگی در پذیرش لهجه های گوناگون ، در کانادا ، استرالیا و کشورهای اروپایی از محبوبیت بالاتری چه در ثبت نام دانشگاه و چه در اعطای اقامت دائم برخوردار است .

5-مراکز رسمی برگزار کننده آن ها در ایران

دانشگاه آزاد اسلامی ، آیلتس تهران ، موسسات ایرفام سام ، پروشات نوین ، شکوه و عصر دین و دانش از جمله معروفترین مراکز برگزاری آزمون IELTS در ایران می باشند که با اخذ آن در شهر های مختلف و روزهای گوناگون ، شرایط را برای متقاضیان به نحو احسن مهیا می کنند ، این در حالیست که سازمان سنجش ،  موسسه فرهنگی علامه  و مرکز تافل امیر بهادر و … نیز به نمایندگی از مرکز تافل بیکار ننشسته و پا به پای رقبای خود به سرویس دهی مشغولند .

6-تفاوت قیمت آیلتس و تافل

در مواردی که اعتبار و سختی هر دو مدرک برای شرکت کننده یکسان بوده و همچنین تاریخ و محل برگزاری آن ها نیز تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد ، هزینه انجام این آزمون ها در اولویت انتخاب قرار می گیرد . بدون توجه به نوسانات ارز ، هزینه آزمون آیلتس در ماه های ابتدایی سال 2018 میلادی برابر است با 220 تا 240 دلار در کشور آمریکا بوده است ، این در حالیست که هزینه شرکت در آزمون های تافل هزینه ای برابر با 215 دلار در بر خواهد داشت که در همه شهرهای ایران یکسان می باشد .

با توجه به توضیحات فوق ، انتخاب گزینه اصلح امری سلیقه ایست که میزان توانایی ها و تمایلات متقاضیان مختلف به آن معنا می بخشد ، با این حال مجموعه “الفبا نوین” به مرکز تخصصی آموزش زبان قادر به ارائه مشاوره دقیق تر به داوطلبین امر می باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *